גד איטומים


03-5252440
054-5579188
gaditum@gmail.com
מנדלי 16 תל אביב


כילד שנולד לחופיי תל אביב בנווה צדק  עוד כשהים היה ים וצדפים לבנים ומבהיקים התגלגלו בחוף שכששמנו צדף באוזן היה נדמה שאנו שומעים את קול תהומות הים מאבי קיבלתי את אהבתי לחוף ולים שכן היה לוקח אותי איתו כשיצא לדוג בנמל יפו הסמוך והיה מספר לי על יוון ארץ מכורתו אהבתי את הסיפורים שברובם היו על חוש ההומור עם המון תובנות חיים .ולפחות אבי הוריש לי נכס יקר מפז חוש הומור וראיית חיים אופטימית ומפה אני מביא קצת סיפורים מהחיים  שזורים בדמיון וחלקם ממה שרואות עיניי בחיי היום יום ואנא אל תישפטו אותי בחומרה כי בסך הכול עמך אני יגע כפיים שאוהב את עבודתו שלפעמים  השמש הנפלאה שלנו קצת צורבת את מצחו ככה בכיף   .   

                                           דוד ליאון

היה לי דוד ויום לפניי נפטר ואני עדיין ילד! קרא לי למיטת חוליו בביתו ולוחש לי מילה במילה: יעקב אותך אני אוהב מכל המשפחה כי ליבך טהור והשטויות מה אתה עושה מביא חתולים וכלבים פצועים הביתה כי לבך רחמן ! וההורים כועסים וצועקים! אבל אני צוחק בשקט, ומפה אני אוהב אותך ורוצה להשאיר לך מתנה דבר הכי יקר לי לפני  אני עוזב את העולם כפי שלחשו לי רוחות איוושות צמרת הג'ומס בחצר וכשאני מביט מבעד לחלון הפתוח של חצר אמזלג אני באמת רואה וחש לרגע גם את קסם איוושת הרוח בין העלים ומרגיש את בשרי הופך לחידודין חידודין .
פתח זה הארון מול ג'אקיטו והסר השמיכה וקח הבוזוקי שאתה שומר עליו כבבת עינך והוא ישמור אותך . ומתי אתה לומד לנגן, דוד לאון שומע לך ונחה נשמתו למעלה,
ואני לוקח הבוזוקי ופורט ורואה זה דודי לאון עולה על שפתיו בת צחוק! ואני מחבק דוד לאון ומנשק עד הוא נרדם,
ולוקח הבוזוקי ככה עתיק עם פיתוחי עץ ושזור בחוטיי כסף ובא הביתה ובלילה מתיי כולם ישנים אני מתעורר כאילו אני שומע מנגינה עלומה! ולוקח הבוזוקי ובשקט יוצא לחצר ומתיישב מתחת  לעץ הג`ומס, ומלטף לוזה הבוזוקי!
וזה רועד בידיי עד אני פורט על מיתריו~ ומיד נרגע ואני ממשיך  ופורט  ולא  יודע לנגן!  אבל  הבוזוקי מתעורר לחיים ולאט לאט אנו נהיים חברים בדם וזה הבוזוקי מוציא רק צלילים עצובים כבכי מלאכים עד אני מתחיל גם לבכות בכי עמוק ומר מה בא מהנשמה של  הבן  אדם  ולא  יודע  למה?
אבל עדיין טוב לי בנשמה למה חושב לעצמי זה דוד לאון שומע זו המוזיקה מה הוא אוהב בעולמו בשמים ונזכר בילד של אחותו מה הוא אוהב.
ומאז למרות כל תהפוכות חיי זה הבוזוקי תמיד איתי! ואני שומר לו יותר משלהבת לבי. ובחודש האחרון 
 אני כול לילה מוציא הבוזוקי  ומנגן לדוד לאון ומרגיש בזרמים סביבי של משביי אויר קרירים מעולם שבו גם המבוגרים כנראה חיים באגדות  וכך אני מתקרר ונרגע עד אני נרדם

אנוש היודע להקשיב באמת מהלב אל הלב לעולם חבריו לא ינטשו אותו .     יעקב  

                     

                 יושקו הרוקד על גגות

 

  אוף איזה חום  עוזרעין פולט  מיקו הענק  ברוכנו מעל חבית זפת

 רותחת  ומבעבעת, הסתכלתי לעברו וזה בלי עין הרע  אינו נראה כמסכן  הסובל  מחום, שכן  כבר משחר ילדותו בחופש הגדול  מבית הספר  היה  אביו מושון גורר אותו לאתריי העבודה על מנת לחשלו ולהטעים לו  מוסר עבודה  בענף האיטום  כאביו לפניו, ואפשר להבינו היטב שכן אזור מגוריהם  נחשב   לאזור פשע ביפו שנער תמים יוכל להילכד   בקורי חבורת  הבריונים  השכונתית, ולהפוך לעבריין לפניי שתספיק  להגיד  גק-רובינסון. 
ומה טוב  יותר לאבא דואג שבזמן ארוחת הערב עניי הילד נעצמות מעייפות  וכל כולו משתוקק  לשנה  ערבה.

זה אחלה ילד מהרהר מושון  בליבו  בחיבה, אמה מה, אוכל הרבה

בסוף~ האיזו דה פרו~ יגיע לגודל גליית .

 וכבר למחרת לונה זוגתו של מושון קיבלה הנחיות,לצמצם את הבשר ולהגדיל את הפיג'ון-שעועית שידועה כעתירת ברזל ומפה אפשר להבין את  גודלו, וידיו השריריות   שעשויות מברזל טהור  של  מיקו הענק.

 נחזור לענייננו,כהרגלנו מזה שנים קיבלנו עבודת זיפות גג בזפת חמה  באזור השיכונים ביהוד,כמעט לקראת סיום העבודה,כשאנו שולים מתחתית  חבית הזפת את הדליים האחרונים מיקו מוזג לדליי הברזל,ואני מעלה עם  הגלגלת שראשה נמצא בגג הבניין למושון שמעביר הזפת ליושקו  היפואי שבצעדיי ריקוד כלוליין בקרקס שופך ואוטם עם הזפת החמה .

 מזווית עיני אני רואה את מיקו מחייך בשמחה למראה נציגת ועד הבית  שבאה לעברנו עמוסה במגש עם ספליי קפה מהבילים ומין עוגיות  ביתיות שמוכרות לי מהשכונה שלי, אין אין  על הנשים הבוכריות בטוב ליבן  ובבישול הביתי, המצטיין גם בעוגות נפלאות שאצלם הבעל הוא המלך  והילדים נסיכים.וחלילה בלי להיפגע  כול נשות ישראל  נפלאות הן במאפים והן  באהבתם את משפחתם.ולכול עדה יש את היופי שלה .

 מושון  יש קפה  קראתי לעבר ראשו המציץ  מהגג ,ובואו נבין בזמנו כשבנו   את השיכון רצו לחסוך  בבנייה ולא  בנו מעקה גג אלא מין בליטה תוחמת של  20 סנטימטר , ומפה נובעת זהירות מושון, שלא  כיושקו  שמסוגל ללכת  בקלילות על פרפת המעקה הנמוך שרק מי שמשאלת מוות בלבו מסוגל לבצע .

ומהכרתי רבת השנים את יושקו הבולגרי שברגעיי פיכחון פונה אליי בנימוס רב ומבקש! מבקש כך בלדינו : אסיביבה יעקב תתקשר מהפלאפון שלך ל אדיוס-סנטוס שיבוא לקחת אותי,ועל המקום אני מתאבן וקופא ביודעי  שליבו השבור של יושקו לא יתאחה מעתה ועד עולם לאחר מות לונה אשתו שהוא כה אהב וכיבד,ולקחה אתה לקבר גם את נשמת יושקו  שרק  גופו פה נשאר מיותר לדעת יושקו, ומי שלא ראה אהבה אמתית והרמוניה  ביין זוג נשוי כמו יושקו ולונה,לא ראה אהבה בחייו.

זעקה מקפיאת דם מפיה של גברת ועד הבית הקפיצה אותנו, שלאחר מכן התברר לנו  שהתכשיט התלוי על חבל הכביסה הוא נכדה היקר שבתה יצאה לסידורים והפקידה אותו  בידיי הסבתה .

והאישה מצביעה לכיוון דירתה בקומה שלישית בבניין,ומשתטחת מעולפת על  הרצפה בחצר הרמתי את ראשי,וקפאתי למראה דרדק קטן תלויי על חבליי  הכביסה מעבר  למרפסת, ועוד שנייה הזאטוט צונח למטה.לפתע נזרק חבל הגלגלת שמרימה את הזפת לגג לכיוון הילד, ובזריזות  פנתר יושקו  משתלשל  לכיוון הילד,ובעדינות  בל תשוער מרים אותו כשפניו מושחרות ממאמץ לחוף מבטחים חזרה לבית .
.בינתיים האישה התעוררה לצלצול מחיאות הכפיים של השכנים שהתאספו בחצר ובתובנה שהילד ניצל טסה לכיוון ביתה .
יושקו כבר ירד למטה דוחה את ממטריי הנשיקות של  השכנות ונעמד מולי ובעצב תהומי  כשמשאלת  המוארטה שחרוטה  במצחו בוהקת פלט לעברי : יעקב כעת אלדיו-דה למונדו-בורא עולם לא ירצה אותי ! אל תדאג יושקו עניתי לו  קיבלתי כרגע לפון שיחה מלמעלה שיש הזמנת עבודה לזיפות  ואיטום  גגו  של בורא עולם  שבונה  
ארמון חדש  והמלצתי עליך כזפת הטוב ביותר בשכונה  

   לאקי חבר לנצח  

 

 

אני עובד בהכנת קירות  היסוד לאיטום וסמוך  מכינים קידוחי  עמודים ליציקת בטונייט ,לפתע מאחד הבורות אני שומע יללת כלב חלושה ואני נרעש, ולאחד שראה את עינו של מלאך המוות עד לאישונו השחור כאופל איין סיבה להתרגש,אבל אני כן!למה אני אוהב כלבים ורואה בכלב ידידו הטוב של האדם שלעולם לא יבגוד בבעליו,ומילדותי מלחמת עולם בביתי שכל כלב עזוב זרוק אני מביא לביתי ומחבקו ואיין להפריד.ולילות שלמים ישנתי במקלט עם כלב מעקשנותי להציל אותו

   ואני מביט לעומק הבור כ14 מטר קידוח בקוטר 40/50 ס"מ,ולבי מלא צער ואני לא זז למרות שקוראים לי סביב עד שיושקו חברי מילדות ניגש אליי ואני מצביע לכיוון עומק הבור ויושקו מטה אוזנו ושומע את יללת הכלב שכבר נחלשת להשלמה עם גורלו ויושקו מביט בי ואני בו בצערי כי רב ולפתע מחייך בחיוך המוות הידוע שלו שכן זה מאז אשתו חברת נעוריו נפטרה לא מוצא טעם לחייו וכולם יודעים זה יושקו רוצה למות! ואפילו כשעובר כביש יורד בפתאומיות ואלה הנהגים עוצרים בחריקות ומקללים לו ,אבל יושקו מביט לעברם בעצב תהומי,ומחייך בחיוך המת החיי! ואלה מבחינים מיד עם מי יש להם עסק,ומצדיעים לו בלבם ונאלמים דום,וזה עובר.ושם ידו על כתפי ושח לי כך יעקב   תביא החבל ואני שולף לך זה, ומייד אני רץ למחסן להביא החבל ובינתיים כול העובדים האחרים ביסודות הבניין כולל בניי ישמעאל מתאספים בסקרנות, וזה משתלשל כשראשו למטה וירד עד לתחתית הבור ולסימן משיכה אנו מעלים אותו מאובק ושרוט,ובידו גוש מדובלל של יצור הכי מכוער שראיתי בחיי,אמה מה זה מביט בי בעינו הטהורות ומחייך! שאני אמות אם לו, ואני מיד מאמצו ללבי ואלה הישמעאלים הפרמיטיבים מתגרים וצוחקים ואומרים זה חנזיר זרוק חזרה לחור, ואני ניגש בצעד מדוד ומניף מטיל ברזל ואלה כולם מתעופפים לכל עבר בידיעתם שעם יעקב לא צוחקים .ואני אוחז בידי יצור שמייצג כמה מיניי בעליי חיי:ראש שועל,זנב עכב, שער קיפוד, בקיצור גן חיות שלם,ואני מה זה מבסוט למה זה הכלבלב  לא מדבר בפה! אבל מדבר בעיניו.ורואה אני מבט הכרת תודה והמון אהבה ולוקחו במידית על ידיי למה חלוש ולא יכול ללכת וכשאנו מגיעים ואני שם לו צלחת חלב ומשהו לאכול אני רואה זה גם צולע ולוקחו לווטרינר וזה שכבר מכרני מתיי אני מביא לו מדיי פעם אחד מחתוליי הרחוב שאני מאכיל מזה שנים עד מרפא להם,בודק ומטפל ולבסוף חובש רגלו ושח לי: תראה יעקב  יתכן שרגלו שבורה אבל בטיפול נכון נוכל להציל.ואני משלם לו ולוקח זה חברי לביתו החדש.ועם הזמן -אור בבית- בזכות לאקי האמיץ והנועז לא פחות מגד אמנם מכוער!טוב גם אני לא מלך היופי  אבל פיקח וממזר כשד משחת,ורק למראה מבטי מבין הכול,ואני מרגיש זה חבר אמיתי מה ייתן נפשו למעני,וטוב לי! כי אני כבר לא לבד,וכשאני קם בבוקר זה כבר מחכה לי עם נעל מאוד כבדה בפיו,נעל פועל זפת ואיטום ככה עם ברזליי מגן אבל הוא  הכי שמח מתיי אני חוזר מהעבודה ושם קצת מוזיקת סיראטקי ולאקי שלי מאוד אוהב יוונית רק שומע מתחיל לצייץ כמו יווני אמתי בניואנסים גבוהים הנוטים לסופרן עם מוטיבים של מוזיקת פולקלור ושמח אצלי, אבל לא אצל השכנים! שמתמרמרים וכשגברת בלומה דופקת בדלתי בזעם כשטמפונים באוזניה אני מסביר לה כך: גברת בלומה זה כלב יווני מה ביקר בגיהינום ושמה הרבה יוונים טיפשים מה חגגו! ושם כעת  משלמים! אבל זה לאקי כשראו למעלה כמה הוא מכוער נבהלו ושלחו לו חזרה לעמוד לידי כי גם אני לא מלך היופי ותראי כמה אנו מתאימים וכך גם למד לשיר יוונית ואני גם חושב בלבי תראה יעקב  כמה אתה חכם מה אימצת כלב קצת זקן למה אם אתה מת שאתה כבר לא צעיר ונשאר כזה כלב על בטוח נהיה שוב יתום שכן שום בר דעת אפילו רחמן לא ייקח זה הפרו המכוער,ופה אצלי לזה לאקי יש סיכויי למות לפנייך כי גם הוא לא ילד וראה משהו בחייו שכן הוא כזה פיקח ומאמצו ללבי בחום ושולח לה לגברת בלומה בנימוס  חזרה לישון תוך כדיי הבטחה להנמיך המוזיקה ולסתום לו הפה לכלב שאוהב סיראטקי

 

       זפתים-כאנשים    


 

 קחו עצה טובה:אתם מוזמנים כאורחיי  כבוד לבת ים מול גליי הים לפאב של זאקו הטורכי על החוף שקרוב לליבם של אנשיי האיטום והזפת ,אשלח את הכתובת בהמשך,שבימיי שישי נפגשים שם קבוע יושקו הבולגרי שאנו קוראים לו-הרוקד על הגגות-שבזריזות פנתר מורח זפת חמה במקומות הכי צרים ומסוכנים ופחד לא ידע ליבו, גם אם חייו עומדים על בלימת נפילה מהגג,-ומיקו הענק- בנו של מושון היווני בן זפת מהגולה ,בעל ידיי הפלדה שמסוגל להניף חבית זפת מלאה במשקל200 ק"ג בלי להניד עפעף-ידיי פלדה ולב טהור,תמים כגדי צחור שייתן לחבר את פרוטתו האחרונה,וכול זקנות השכונה מתות עליו שכן לעולם לא יסרב לסחוב להן סלים בבואם מהשוק ובאותה הזדמנות גם לתקן להן משהו בבית .
ואפילו הזקנים אוהבים אותו שכן הוא היחיד שלא בורח כשחסר להם עוד מישהו למיניין 
ועוד טיפוסים מהברנזה שנעים מאוד להכיר, דופקים כמה בירות צוננות להפליא וצלולות כנקטר אלים שמנקות גרונות ניחרים הספוגים באדיי ביטומן,וזפת וזוללים צלחות מזטים עם מיניי לקרדות מעושנות שמגיעות בשיטת הסרט הנע,ומדיי פעם צלחת ברבוניות מטוגנות,ריחניות ונפלאות און-דה האוז לאחר שלגם במטבחו כוסית דשנה של עוזו מגיעות אישית ביידיי זאקו הטורכי  בעל המקום,שאגות הצחוק,חיבוקים,וטפיחות על השכם שתקבל פה לא תמצא באף מקום בעולם ,ופה במקום הנפלא הזה מיקו הענק טוב הלב ימלא את החסר....כותב ממרפסת הפאב הפתוחה של זאקו הטורכי,כוס בירה ענקית ביד שמאל,ובדל עפרון ביד ימין,נבלע בהמולת צהלות הזפתים מצד אחד,וצריחות השחפים מכיוון הים שטסים לשנת לילה מתוקה לעת שקיעת השמש-יאסו 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים