גד איטומים


03-5252440
054-5579188
gaditum@gmail.com
מנדלי 16 תל אביב


                                   איטום עם סימפטייה
רבים נוטים לפרש את המילה איטום לשניים שלושה מונחים שבעיקרה עולה התמונה של חביות זפת מורתחות תחת כול עץ רענן בעונת הקיץ ובמקרה היותר נחמד ברעש של הלהביורים של בלוני הגז שפולטים אש בזמן הלחמת יריעות ביטומניות בדיוק ב6 בבוקר שאנשי האיטום מקדימים בעבודתם כדי לא להיכנס לחום הצהריים .
המודעות לצורך באיטום הבית באה לפעמים כהפתעה בעיקר בזמן הגשמים החזקים כשפתאום מופיעים כתמי רטיבות ואפילו נזילות שבאות בהפתעה בלתי צפויה והנחמה היחידה היא שאפשר לשתות מים זכים ישר מהשמיים בחינם מבלי הצורך לשלם ארנונת מים והמהדרין יכולים להשתמש גם בכוס מעוצבת ככה בשביל הכיף  טוב צחוק בצד זה הרי מאמר מקצועי ואנו בני תרבות עברו הזמנים של האדם הקדמון שחי במערה והיה שותה מים מהקירות .

ישנם גורמים רבים לתוצאות של חוסר איטום למשל בית שהתיישן והגג והקירות לא טופלו עד שנקודת הספיגה התפרצה והתוצאה ניכרת ולפעמים בגדול . בית צריך להיות מטופל בדיוק כמו שמכונית צריכה טיפול עשרת אלפים על מנת שתתפקד כהלכה ולא בהכרח שרק מתי שמופיעה כתם רטיבות או נקודות עובש שצצה פתאום .
בית או מבנה משרדים לא אטומים זה אומר שהם חסרי בידוד שהוא צורך משמעותי לאיכות החים ובידוד גם מחום קור, ואפילו רעשים מטרידים .
יש שלושה מרכיבים עיקריים במערכות איטום ובידוד .
הראשון הוא בידוד תרמי נוגד חום וקור שעוזר לשמור על טמפרטורות נוחות הן בחורף והן בקיץ והחיסכון המתמשך באנרגיה של הפעלת מזגנים זוללי חשמל בקיץ ותנורים בחורף שווה ערך לכול השקעה שמשקיעים באיטום ובידוד תרמי של הבית או המבנה , בבתים ישנים שנבנו בעבר עדיין לא הייתה מודעות לצורך בבידוד תרמי שהיום מקפידים עליו בבנייה החדשה ויש תקנים מחמירים לחומרי האיטום והבידוד התרמי תוך הקפדה על שיטות ביצוע של בידוד תרמי. חומרים רצויים לבידוד תרמי הם צמר סלעים שעשוי מסיבים מינראליים ובנוסף ליכולת הבידוד התרמי שלו הוא גם עמיד באש ולא נמס גם הפיברגלס אינו דליק ומתאים גם לבידוד אקוסטי וביכולתו לעמוד יפה בשני משימות הבידוד  .  
המרכיב השני הוא בידוד הידראולי או יותר נכון איטום ישיר שעומד בפני חדירת מים ופה הנושא מסתעף להמון כיוונים  למשל : מים שחודרים לבית כתוצאה מלחצים קפילאריים של מי תהום במיוחד בבתים צמודי קרקע או במקלטים ומרתפים ופה מגוון החומרים ושיטות הביצוע רחבים מאוד ומשתכללים עם הזמן מה גם שהיצרנים של חומרי איטום צריכים לעבור את מחסום מכון התקנים של הטכניון שהוא בהחלט לא קל ודי מחמיר ,וכך גם שיטות הביצוע הרי ידוע שכול חומר איטום מתכלה במוקדם או במאוחר לאחר מספר שנים מוגדרות ויש לחדש אותו כרוטינה קבועה לתחזוקת הבית כהמשך ישיר למושג איטום הידראולי.
ואם נקצר הרי אף אחד לא אוהב להשתעמם מהרבה מלל ואני לא יכול להשתוות לאגאתה כריסטי המותחת והבלש שלה הרקולה פוארו אז אשתדל לקצר .
והנה אנו מגיעים למושג השלישי שהוא איטום אקוסטי ופה לא צריכים בהכרח להיות רגישים לרעש שכן איטום אקוסטי הוא די מבורך מכול הבחינות שהיתרון הראשון הוא מניעת רעש ויותר שקט בבית שהרי אף אחד לא רוצה לשמוע את נחירות השכן בתוך ביתו ויש כאלו שאפילו פצפוץ של עלה שלכת יבש שנידרך על ידי החתול השכונתי השמנמן יכול להקפיץ אותם ומפה בא המושג של בידוד אקוסטי שיוצר גם לפעמים יתרון נוסף כבידוד תרמי לכול דבר .
יש מגוון די נרחב של חומרי  בידוד אקוסטי והעיקריים שבהם מחולקים לכמה קטגוריות , לבתים פרטיים משתמשים בלוחות צמר סלעים או צמר זכוכית שהיתרון הבולט שלו שהוא גם עמיד למים ופחות כבד ומקובל להכניסם גם מעל תקרות רביץ ומתחת לגגות רעפים וכן לשימוש כבידוד בין לוחות גבס .
לרעשים דרך הקירות אפשר גם לצפות את הקירות באריחי פיירפלקס או בלוחות פוליאוריתן מוקצף  במבניי ציבור יש נטייה לנהוג לפני שמרצפים להניח יריעות פולאתילן ואת הקירות החיצוניים מצפים בפוליאוריתן מוקצף שזו אחת משיטות הבידוד .
ויש גם טיח אקוסטי מיוחד לציפוי קירות פנים שעונה על הדרישה לבידוד מרעשים במבנים ובתים לא חדשים ובדרך כלל אפשרויות הבידוד הן רבות ומגוונות ותמיד יש לקחת בחשבון באזור הבית את האקלים הסביבתי כדי לתאם לו את החומר המתאים ולסיום כאיש שטח שלכתוב מאמר מניסיון בפועל בשטח נראה לי שזה יותר קשה מהפרקטיקה .
אז ארשה לעצמי לשתות כוס קפה מאוד סימפטי בערבו של יום נחמד זה עם ארומה קולומביאנית אמיתית כפרס אישי ואת הסימפטייה שלי ללקוחותי ולעבודתי אשמור למחר שאני בטוח שאוכל לקטוף המון חיוכים של שביעות רצון 
ממי שיקבל איטום מעולה מממקצוען שנולד סימפטי  כי כרגע ליד המחשב אין פה מי שיטפח לי על השכם . שלכם יעקב מגד איטומים
 
                                  איטום קירות חוץ
איטום קירות חוץ ישנים ולפעמים גם חדשים מטבעם נוטים לספוג מי גשמים אם בגלל כשל בטיח
או שהזמן נעץ שיניו בקירות הבניין ולפעמים כשחודרת רטיבות ואפילו לחות שמרגישים ריח טחב בקירות
יש צורך לבצע איטום קירות חוץ וישנם כמה סוגי חומרים היודעים לתת מענה מצוין לבעיית חלחול המים
לדירה שמניסיוני רב השנים בעבודה בשטח הם נותנים פתרון מוחלט לבעיית איטום קירות חוץ ואוטמים את הקירות כפי שמובטח על ידיי היצרנים .
הכול טוב ויפה ! יש חומרים ! יש הוראות ביצוע ! וכמובן גושפנקא של מכון התקנים.
ופה הפואנטה : המכחול הטוב בעולם ביד לא מיומנת יוציא קשקוש בלבוש ! וזיף מטאטא ביד אומן יביא
יצירת פאר.
כול אחד ומה שהוא יודע ,הסנדלר לתיקון נעליים והפסנתרן לפסנתר והמקצוען באיטום יעסוק באיטום קירות חוץ .
מניסיון רב שנים אוכל להגיד עם יד על הלב לפתור בעיית חדירת מים לא מספיק חומר מעולה או עבודה לפי הספר צריך יותר את חוש האבחנה הט'אץ של מקצוען שידע למצוא את נקודות התורפה  להביא לסיום את המנגינה שאינה נגמרת סוף סוף שהיא איטום קירות חוץ  .
יש מצבים שמצריכים לביצוע איטום קירות חוץ עם סנפלינג או מנוף סל, ובמקרים שהקירות
מאוד פגועים יש לשקול העמדת פיגום לנוחות ביצוע איטום הקיר בצורה היסודית והשורשית ביותר לאיטום
הקיר הפגוע .
מבלי להיכנס לפרטים טכניים מסובכים ובקצרה אמנה רק כמה מהשיטות לביצוע
עבודת איטום קירות שמחדירים מים . יש להכין קודם את משטח הקיר ובכול מקום שיתגלו סדקים,חורים
או טיח פגום לבצע את התיקונים בהתאם להנחיות לתת להם שהות לייבוש ומאוד רצויי לנקות קירות חוץ
בשטיפה מקדימה מאבק , מלחים, סוליפתים ,וכתמים בקירות מחופים באבן או שיש יש לבדוק את חוזק
הרובע הקיימת ואם היא חלשה כדאי להסירה ולערוך מילויי מחודש עם רובע תקנית למילויי מישקים
בקירות חוץ לפניי שמרססים את הקיר ,ובכוונה איני מציין סוג זה או אחר של חומרים לאיטום קירות חוץ
כול אחד וטעמו וכול מהנדס ודעתו .
אבל על דבר אחד על מזמין העבודה צריך להקפיד - תווית תקן-של מכון התקנים שהחומר נבדק ואושר לביצוע איטום של קירות חוץ .
יכולתי להאריך ולהביא מפרטיי ביצוע של כמה יצרנים מקומיים ויבואנים אבל לא זו רוח המאמר .
והסוד פה הוא לא גדול וכול אחד יכול להיכנס לאותם חברות דרך מנוע החיפוש גוגל ולקרוא אותם שם .
ולסיום אייך אומרים ~הטובים לטייס והאוטמים לאיטום כמקצוענים שיש להם את הידע  והניסיון
לבצע  איטום קירות חוץ
                            
                        איש איטום
עד היום אני לא מבין את משמעות המשפט : האם דייג אוהב דגים ? אבל אם תשאלו אותי כאיש איטום האם איש איטום אוהב מים ? אז תשובתי תהייה נחרצת כן וכן ! וכי מי לא אוהב מים ? מים קרירים חיים לשתייה ,מים לרחצה מים לשחייה , גשם חורפי מרענן את האוויר מאבק ומה לא ? לפי ציטוט  מויקיפדיה : גוף האדם מכיל מים רבים והם מהווים כשישים אחוזים ממשקלו . שמירה על כמות מים קבועה בגוף ועל שיעור המומסים בתוכם היא קריטית לקיום החיים של האורגניזם ושל התאים המרכיבים אותו.
וכבעל מקצוע שנקרא איש איטום לא יהיו לי טענות אם יגידו לי שאני אוהב מים ! מה היה קורה אם הייתי סנדלר ?שאיך אומרים כולם ~הסנדלר הולך יחף~ אז לבטח הייתי צריך ללכת לימי עיון של הסנדלרים בנושאי הנעליים כשאני יחף וזה בהחלט לא נעים לשבת בבית קפה עם קולגות למקצוע כשאנו יחפים אז באמת שאני שמח על שבחרתי במקצוע של איש איטום שאוהב מים ולעולם לא מתנגד כשמציעים לו כוס מים מרעננת בזמן עבודתו בקיץ החם .
 וחלילה לנו מלומר מים שחודרים לפעמים בחורף הגשום וגורמים לרטיבויות נזילות לחות ועובש בתוך חלל הבית המוגן  הרי אנו אוהבים מים אז למה שלא נסלח להם ונביא איש איטום מקצוען .
 ופה המקום כן כן להיות גאה בידע שצברתי וביכולתי לפתור בעיות איטום, ואיתור נזילות ואפילו מסובכות בגדול כאיש איטום שגאה במקצועו שלא אחת נקרא לפתור בעיית S-O-S ממש בזמן הגשמים ואולצנו לעבוד תחת מטריות בגשם סוחף וקור על גגות עד שפתרנו את הבעיה .
 ותאמינו לי אף אחד עוד לא מת מקצת גשם זועף וכשיורדים בגמר העבודה מהגג ומקבלים כוס תה מהבילה מהלקוח שנרגע במעט לאחר שהצלחנו לעצור את שטף המים לביתו זה כול הכיף של איש האיטום שאוהב את עבודתו שגאה ביכולתו לאתר ולפתור בעיות איטום בגדול ולזה אני קורא גאוות מקצוע של איש איטום שאוהב מים ולמד שאפשר גם לאטום אותם ולא רק לשתות אותם ומה הכי נחמד לסיים את המאמר אם לא להרים כוס מים צלולים לחיים ולאחל לכם הקוראים את ברכת הלחיים על המים שלכם . שלכם יעקב מגד איטומים  


איטום בניינים 

בערים השוכנות במישור החוף יש תופעת קורוזייה בבניינים ומבנים שנגרמת מהמלחים  

והסוליפתים שנמצאים באוויר בתוך הלחות , מה שגורם להאצה של בלאי הבית ובמיוחד  

אם איין אחזקה שוטפת של הבית מחוסר תקציב או ניהול כושל. 

עם הזמן הקירות קורות הבטון והעמודים נסדקים ומתפוררים ואפילו אם לא נראה במבט 

עין מרחוק יש לשער שחום וקור בחילופיי העונות עושים את שלהם וגורמים נזקים. 

הסובלים העיקריים הם עמודי הבית וקורות הקישור ושלא לדבר על הקירות שמחדירים 

חום וקור בכ 40%30% יותר לתוך הבית בהעדר הגנה לקירות דבר שמצריך העמסת יתר  

על המזגנים בקיץ וגופיי החימום בחורף.

מאוד מומלץ לפחות לטפל בליקויים בטיחותיים בטרם יתפשטו , ופה באה תורת הנושא של 

איטום בניינים ובתים שיכולה לתת מענה מצוין ולהפחית את מפגעיי מזג האוויר .    

בעשרות שנות ותק בביצוע עבודות טעונות מהסוג שהוזכר למדנו להשתמש בחומרים של 

מיטב היצרנים שנותנים הגנה לקירות או גגות הבניין ואפילו הטיפול במקלטים שאיננו יודעים 

מתיי נצטרך אותם ועדיף שעת אחת קודם לכול בניין יש נקודות תורפה מחדירי רטיבות ויש  

מערכות של חומרים שיודעים לתת מענה מצוין לפתרון עצירת המשך תהליכים קורזיובים  

ובלאיי מואץ של הבית ובראיית עולם מקצועית החל ממהנדס שהתמחותו באיטום ביניינים 

וכלה באוטם מורשה שיש לו ניסיון באיטום בניינים ויודע איך לגשת לביצוע עבודות איטום  

בבניין ולתת מענה ישיר ומקצועי לביצוע איטום בניינים

 


 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים