גד איטומים


03-5252440
054-5579188
gaditum@gmail.com
מנדלי 16 תל אביב


                             איטום קירות חוץ
המושג איטום קירות חוץ הוא די נפוץ ובעל משמעויות נרחבות ואם  נתייחס הפעם לבתים מבנים ובניינים שנבנו בעבר בטווח של משבע שנים אחורה ועד שנות דור עוד מלפני קום המדינה שאז לא הייתה מודעות לבידוד קירות למים וחום היו אומרים תודה על קורת גג אפילו צריף היה מכבד את בעליו לא היו מתפנקים ומתמודדים עם החים בכבוד /
היום בעידן המזגנים והפינוקים שיש בבתים יש דרישה ליצור מעטפת בידוד טובה גם לבתים  ישנים ואם לא לפחות ליצור מצב של איטום קירות חוץ למניעת חלחול מים לדירה בזמן גשמים, ואין מה לדבר על חובת איטום הגג שכול בית עושה לפי כיסו החל בזפת חמה וכלה ביריעות ביטומניות משוכללות .
כעקרון איטום קירות חוץ נדרש לעיתים כתיקונים מקומיים ולפעמים כאיטום קירות שלמים בבתים שסובלים תדירות בחורפים מחדירת מים ורטיבות דרך הקירות שיוצרת תופעת עובש לחות ויש מקרים שגם ריח טחב בלתי נסבל .
קורה שבבניינים משותפים דווקא בדירה מסוימת יש עקב אכילס שרק שם יש את התופעות הללו וליתר הדיירים אין את הבעיה ולא מוכנים להשקיע בטיפול של איטום הקיר החיצוני שהטוב ביותר הוא להעמיד פיגום או מנוף סל ולטפל באיטום הקיר החיצוני הבעייתי ביסודיות הן מבחינת ביצוע והן מבחינת חומרים מתאימים שעומדים בתקנים המחמירים שיוכלו לאחוז מעמד לשנים רבות ולפתור את חלחול המים דרך הקיר החיצוני פנימה לדירה אחת ולתמיד .
ההעדפה בבואנו אפילו רק לתיקון איטום בקיר חיצוני היא להתייחס לכול האזור ולא בהכרח לנקודה סדוקה מסוימת כי למים יש תכונה קפילארית וזה לא בהכרח שהם באים במדויק מעבר לכתם הרטיבות הפנימי .
כול צינור מקובע לקיר ואפילו חבלי כביסה שתלויים על ברזלים שמוחדרים לקיר יכולים לשמש כקטליזאטור להחדרת מים דווקא לדירה מסוימת שאפילו קידוחי ברגים של מתלים למזגנים התגלו כעושי צרות שמהקידוחים לג'מבואים נוצרה תעלת מים סמויה ,נכון שאפשרי לעשות תיקון מקומי אבל רצוי בהחלט לבצע פעולת איטום קיר חיצוני לאורך ולגובה הקיר  באופן יסודי על כול הקיר שמטבע הדברים הקרבה לים באזורי השפלה והכוחות הפועלים על בתים אפילו במקומות גבוהים כמו על הכרמל בחיפה ועוד של קרבונציה מלחים וכימיקלים יוצרים בלאי על הקירות ומפה אפשר להבין את משמעות איטום קיר חיצוני בבית .
אפשר להכביר עוד במילים רבות ולהתברבר על הנושא כמו למשל על חדירת מים לבתים מצופים בפסיפס שיש אבן או ציפויים אקריליים שלא הוכיחו את עצמם כמו באזור קדימה ! הוד השרון ! צורן ! המשתלה בתל אביב ! ועוד  שלמרות חיפוי האבן על הבניינים החדשים יחסית יש בעיית חדירת מים קשה מהקירות  אבל את זה נשאיר לפעם הבאה כי נגמר הדיו בעט והכסת ריקה ואם הייתי כעת כהרגלי החביב שט בסירתי בים הייתי מבקש מאיזה דיונון נחמד קצת דיו למילוי אבל לא ! אז אסתפק בכוס קפה שחור שזה גם פרס נחמד לאיש שאוהב מים  .שלכם יעקב  שאוהב ים
 
 
                           תיקון סדקים חיצוניים 

איטום סדקים נשמע לכאורה כפעולה פשוטה וראיתי כבר בהרבה מקרים שבעל נכס ניסו לפעול בשיטת עשה זאת בעצמך ! מה הבעיה לגשת להום סנטר לקנות אקדח סיליקון ושפורפרות ופשוט למלות את הסדקים ? ומה רבה הייתה ההפתעה שבגשמים החזקים שהיו לנו בחורף האחרון שמי הגשם צפצפו על הסיליקון וחדרו לקירות פנימיים של הבית ביתר שאת . נכון שפעולת הזרקה עם אקדח סיליקון היא לא תורה מסיני אבל כדי לרכוש מיומנויות ולדעת את השימוש הנכון עם מגוון החומרים המתאימים לתיקון סדקים צריך ניסיון רב שנרכש בעבודה בשטח עם השנים וכן גם לדעת לשתות מים שזה מאוד בריא ולא בהכרח צריכים לחכות לגשמים השנה בגלל שפע המים שהיה לנו החורף לשתות מהברז זה תענוג ולי אישית אפילו יש העדפה לשתות מהברז בגלל המתיקות טוב צחוק בצד הרי אני כותב מאמר רציני ואת הדאחקות נשאיר לסוף .
לביצוע איטום סדקים מחדירי מים יש לבצע שלבי הכנה שדורשים סבלנות ומומחיות ושנבין כדי לתקן סדקים ולקבל תוצאות טובות הפעולה הראשונה לביצוע היא פתיחת הסדק עם דיסק חשמלי 4.5 אינטש עבודה שאדם לא מיומן עלול להיפצע כי מהירות הסל"ד היא גבוהה וצרכים לדעת איך לשלוט במכשיר הדיסק ועל ויסות המהירויות ויציבות המכשיר שביד לא אמונה הוא כאקדח מעשן לכול דבר .
כדי שסדקים מחדירי מים לאחר פעולת הרחבת הסדק יהוו תשתית אחיזה חזקה יש לבצע קיטום הפינות שבשפה מקצועית נקראים גרונגים על מנת לאפשר אחיזה יציבה להזרקת חומרי התיקון לסדק שמתואמים לתיקון סדקים מקצועי ועומדים בתקן  שיבוצעו בשלבים הבאים , ולמען  הסדר הטוב יש לשאוב ולנקות את האבק שנוצר ורק לאחר מכן יש להבריש עם חומר ראשוני שמחזק את התשתית כמו למשל  פריימר סיקה W.A.S.Pולאחר מכן  לדחוס רצועת ארג גאוטכני מתואם לגודל הסדק עם מרווחים סביב לקליטת החומר הנבחר ואם תשאלו אותי למה ? גם אני לא יודע ! איזה פרופסור החליט ואף אחד לא יקום ויגיד שהמלך הוא עירום אז זורמים ועל בטוח שאם לא יועיל בטח לא יזיק ומי שממלא אחר הוראת ביצוע לכאורה פעוטת ערך ימלא גם הוראות יותר מוקפדות וכך יוצא שביצוע והקפדה על הוראות של יצרניי חומרים , מהנדסים ,ובמיוחד תקנים נותנים לבסוף את התוצאה הרצויה ועומדים יפה במשימה שהיא איטום סדקים מחדירי מים להרבה שנים טובות וגם אם הסדק הוא בעל תזוזה בגבולות הנורמה עדיין הטיפול והחומרים יחזיקו מעמד כי בעצם זו המטרה שנלקחה בחשבון שייתכנו תזוזות ומפה המענה . 
כדי לתת מענה טוב לקיר שסופג מים לתוך הבית מסדקים חיצונים יש לטפל גם באזור הקיר סביב הסדק שטופל ולגלות גם את הנקבוביות וסדקים נימיים שכמעט אינם נראים לעין ועל כך אכתוב במאמר הבא על איטום קירות חוץ .טוב הנה אני יכול לנשום כעת נשימת רווחה גמרתי לכתוב את מה שרציתי כי אני יודע שכעת בא תור הפינוק לעצמי עם פנקייק ענקי שהזרקתי עליו בחיי עם אקדח הזרקה אבל הפעם לא של סיליקון אלה אקדח גלידה נפלאה  בשני טעמים מומלץ לכול כותבי התזות והמבחנים

     
             איטום קירות

לביצוע איטום קירות חוץ  מחדירי מים יש לבצע שלבי הכנה שדורשים סבלנות ומומחיות ונתחיל עם איטום סדקים כדי לאטום סדקים ולקבל תוצאות טובות .
 
השלב  הראשון לביצוע איטום קירות הוא פתיחת הסדק עם דיסק חשמלי 4.5 אינטש עבודה שאדם לא מיומן עלול להיפצע כי מהירות הסל"ד היא גבוהה וצרכים לדעת איך לשלוט במכשיר הדיסק ועל ויסות המהירויות


שלב שני לביצוע איטום קירות לנקות היטב את האבק ולהחדיר לסדק סיקה פריימר W.A.S.P או ש"ע


שלב שלישי לאיטום קירות  להתקין ארג גאוטכני או פלציב בדחיסה ולהזריק סיקפלקס 11FC


שלב רביעי לאיטום קירות יש להחליק את השטח סביב עם אלטק ויולט או ש"ע  


שלב חמישי לאיטום קירות  ציפוי במערכת צבע גמיש שגם מונע חדירת מים מהמבחר שקיים בשוק הציפויים ולהקפיד שתהיה  למוצר תו תקן ישראלי של מכון התקנים

לפעמים יש צורך במענה יותר נרחב שמשמעו שצריך להעמיד פיגום או להביא מנוף סל מקצועי לגבהים במקומות שיש גישה לכך וזו ההזדמנות גם לאטום חורים ופתחי מזגנים שבנו בלוקים מבפנים ולא אטמו מבחוץ מחוסר אפשרות להגיע לשטח ומה יותר פשוט מלאטום את כול הקיר הבעייתי .
 ופה מגוון השיטות והחומרים הוא נרחב ולבעל ניסיון  כאיש איטום ימצא הפתרון שיאפשר גישה נוחה ויציבה על מנת להגיע לתוצאות טובות. אני לא אנסה לפרט את סוגי החומרים והפעולות הנדרשות לביצוע איטום קירות חיצוניים על הצד הטוב ביותר כי היריעה קצרה ואפשר להקדיש לכך מאמר בנפרד לפעם הבאה .
יש מקומות בקירות חוץ שהגישה אליהם היא קשה ונדרש איש מקצוע שידע למצוא את הדרך הכי בטוחה ונכונה לבצע את פעולות אלו בהצלחה ומי שיכול להשתלשל מגג הבניין ולבצע את פעולות איטום הסדקים או אפילו להעלות על איזה סולם יעקב יחסוך תשלום לאיש איטום , ומי יודע אולי גם יחליט להפוך למומחה איטום אחרי שביצע בהצלחה את המשימה .
גם אני מנסה לפעמים את כוחי בתחומים אחרים ממקצוע של איטום , למשל כשניסיתי לתקן קצר חשמלי במזגן וחטפתי שוק חשמלי מצמרר ! טוב נשארתי בחיים והכול בסדר חוץ מהשערות שנשארו לעמוד כקיפוד רגוז ולא עזרו לא תספורות ולא חפיפות שעלו לי פי עשר אם הייתי מזמין חשמלאי מקצועי  מומחה בתחומו ,שהוא ילך עם שיער קיפוד למה אני ? אני הרי שילמתי  .
אז אולי כדאי שכול אחד יישאר בנעליים בתחומו חשמלאי לחשמל ! רופא לרפואה ! וספרית לתסרוקות ! כי יד לוחצת יד היום אני המקצוען  ומחר  הצרכן שלכם
  

                   
                                                  איטום סדקים

מסביר לנו ד"ר פלוני במאמרו הנכבד ומציין שהוא גם פרופסור לאיטום בעל תעודות מחו"ל ומהטכניון
כיצד יש לטפל בסדקים על קירות וגגות ומביא דוגמאות על מכלול החומרים הקיימים בשוק האיטום
אוף איזה באסה ! אנו בעליי המקצוע בשטח שקמים ב 5 בבוקר ליום עבודה במקצוענו לא התברכנו
בשלל התארים והדיפלומות לזה המומחה דוקטור לאיטום כיצד, ואיך, ולמה ?לאטום סדק כך ולא אחרת
שהריי הוא בעל דיפלומה ועל פיו יישק דבר וליבי נמס בקרבי אויי ואבויי כיצד אוכל לתת שרות ללקוחתי בלי אלה תארים והשכלה נרחבת ? מה אני עושה בעבודתי וכיצד אוכל להמשיך שקטונתי מתארים אלו
ומההשכלה הנדרשת כדיי לאטום סדקים טוב אולי אלך למכור מלפפונים ובא שלום על ישראל .
ואותו פרופסור יעשה את עבודת איטום סדקים עם כפפות משי ענוגות על ידיו בדרך כלל כשאני ניגש לטפל בסדק .
שיטת הביצוע האהובה עליי שהיא כך
1 .חיצוב ופתיחת הסדק לפחות 10 מ"מ אם אפשר בדיסק מכני עם גלגל שיוף מתואם
2.לפתוח את הסדק עד להבאתו למצב ששתי שפות הסדק שוות במרחקן זו מזו וליצור גרונג בשולי הסדק (קטימת הקצוות)
3.שטיפת המקום מאבק וסוליפתים, ולאחר ייבוש מריחת פריימר
4.החדרת פרופיל גמיש בלחץ מפוליאתילן מוקצף עם תאים סגורים או רשת ארג גאוטכנית גמישה
5.הזרקת סיקפלקס 11 FC או ש"ע עם אקדח הזרקה גדול מקצועי 6.החלקת הקיר באלטק ויולט משופר ומחוזק במלט לבן אלה הפעולות שלמדנו מניסיון רב שנים בשטח העבודה לרוב על פיגומים באוניברסיטת החיים וגם בקורסים והשתלמויות רבות בנושא איטום סדקים
   
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים