גד איטומים


03-5252440
054-5579188
gaditum@gmail.com
מנדלי 16 תל אביב


      איטום מרפסות מרוצפות
בערים הגדולות בארצנו יש נטייה ניכרת להחזיר בבניית בתים חדשים את סגנון האדריכלות של פעם שלנגד עיניה עמדה החזות והיופי של הבניין ולא רק ניצול אחוזיי בנייה בבניית בניינים בצורת ארגזים מלבניים או מרובעים על חשבון מראה חינני של הבית שאולי נותנות יותר מטרים לפנים הדירות אבל מבחינה ויזואלית שעמום גדול .
ויש פה גם הפסד לנוף הסביבתי ולהרגשת האנשים שגרים בבניין בזמנו הייתה דרישה מקהל קוניי הדירות על מרפסות מרוצפות בדירה ולא רק לימות שישי העליזים של משחקיי הרמי בבלקון אלה גם לקיץ החם לשבת במרפסת ולהתאוורר על אבטיח וגבינה בולגרית .
אפילו הנוער אהב את המרפסות כמקום לצאת לעשן סיגריה בהיחבא שהאבא לא יראה ויחטיף פליק ואני מדבר רק על סיגריה תמימה .
גם הפולנים ויתר העדות בארץ אימצו לליבם את מנהג החגיגות על מרפסות מרוצפות של דובריי הלדינו וכול עדה עם האפריטיבים שלה החל ממלווח וכלה בקוגל ששכנתי הפולנית הצטיינה בעשייתו והייתה עושה החלפות עם אימי מקבלת בורקס עם מילוי חצילים וגבינה ומביאה חצי מגש קוגל מתקתק .
ואיך אומרים ההיסטוריה חוזרת ובשנים האחרונות יש מאמץ מצד האדריכלים והבונים להחזיר את סגנון המרפסות מרוצפות שמתאים מאוד לתנאיי האקלים בארצנו שאולי כבר לא ישחקו במרפסות קלפים בימות שישי אבל בהחלט לצאת לשאוף אוויר נעים של בריזת קיץ ולטפח אדניות פרחים או צמחי תבלין ירוקים אורגנים .
ידוע ולא משנה הסיבות כי הן רבות על מצבים שמים ורטיבות שחודרים דרך מרפסות מרוצפות לדירת השכן מלמטה יוצרות בעיות של חיכוכים ולפעמים מגיעים לבתי משפט ומבזבזים זמן אנרגיות והוצאת כספים לשירותים משפטיים .
בעל המרפסת שממנו חודרים המים לדירת שכנו חושב לפעמים שהבעייה לא נוגעת לו והכשל האיטומי ממשיך לחגוג במיוחד בחורף ונתקלתי לא אחת שאפילו שטיפת רצפות המרפסות הפתוחות גורמת לחלחול מים לדירה למטה מה שגורם לעיתים לקילקול יחסיי שכנות טובה וכאב ראש .
יש פתרונות של איטום מרפסות מרוצפות שעם רצון טוב ובעל מקצוע מיומן ומנוסה בעבודות איטום מרפסות מרוצפות יכול לפתור את הבעיה ולהשכין שלום בין השכנים בעלות נמוכה ובטיפול נכון הבעיה תיפתר ויחסך כאב ראש לכול הנוגעים בדבר שלפעמים מגיעים לבתיי משפט ורק התשלום לבודק מוסמך או מהנדס איטום יעלה כפול מעלות התיקון .
יש פתרונות ורק במקרים בודדים יש צורך לפרק את הריצוף ולבצע מחדש את פעולת איטום מרפסות פתוחות מחדש אבל ברוב המקרים שנתקלתי בהם הצלחנו לתקן את לקויי האיטום למרפסות פתוחות בצורה ממוקדת ויעילה וחדירת המים הופסקה לחלוטין ויעידו על כך לקוחות מרוצים נוצר להם חור קטן בכיס אבל ראש גדול ונקי ויחסיי שכנות ששבו להיות מצוינים .
כי שכן שרואה שמטפלים בטענתו המוצדקת בכבוד הראוי וברצינות מי יודע אולי יתחשק לו גם לחזור לתקופת הנוסטלגייה של החגיגות על המרפסות הפתוחות ולהזמין את השכן שהשולם חזר לשרור אצלם למנת אבטיח קריר כמו בימים הנפלאים של תל אביב הקטנה כמובן על המרפסת שחזרה מסורה ומתפקדת בדיוק למטרה שלה היא הוקמה .איטום מרפסות פתוחות 

לא אחת נתקלתי בעבודתי באיטום מרפסות פתוחות בתופעה שחומריי האיטום הקיימים תחת הריצוף פג תוקפם מחמת בלאי שהוא טבעי לכול סוג של חומר וכתוצאה מכך מתחילה לחדור רטיבות לדירה שמתחת אפילו ברזל מחליד ומתפורר כתוצאה מקורוזיה ואף אחד עדיין לא יכול להשתמש בזהב לאטום את הגג שלו אולי חוץ ממידאס המלך בעל ידיי הזהב ולכן אנו מבצעים את איטום מרפסת פתוחה עם מיטב החומרים שקיימים בשוק למטרה זו והניסיון שצברנו עם שנות פעילותנו . ופה הזמן והמקום לבצע פעולות מנע להפסקת חדירות המים לתקרות שמתחת ויש מקרים שהם נראים על פניו כמשונים שהמים שנספגים מתחת לריצוף עולים כלפיי מעלה דבר שנקרא תופעה קפילארית והפגיעה נראית בקירות פנימיים של חדרים הצמודים למרפסת . תופעה קפילארית נשמעת מוזרה למי שלא במקצוע אז טוב לדעת שהמים לפעמים מטפסים דרך הבלוקים או הבטון כלפיי מעלה טוב ומי לא רוצה לטפס כלפיי מעלה ?
חוץ מהמלאכים שרואים את ארצנו הנהדרת ומתחשק להם לרדת אלינו !
ויש עוד שלל סיבות שיתכן שילוב של סדקים במרפסת החיצונית והתפוררות הרובע או החלשות הגנת הריצוף שמאבד את הגלזורה הטבעית שלו גורמים לתופעה .בדרך כלל אפשר לפתור את המצב על ידיימספר פעולות נכונות שלא דורשות השקעה גדולה אם על ידיי חרוץ הפוגות ומילויי המישקים לאחר ניקויי האבק ומילויי פריימר ברובע אפוקסית שעומדת בתווי התקן
ויש עוד הרבה שיטות שפיתחנו שתקצר היריעה מלהכיל כי זה לא כתוב באף מקום רק יידע וניסיון וכמובן שימוש בחומרים מעולים יפתרו הבעיה בעלות נמוכה וביעילות מרבית .
ישנם מיקרים קיצוניים שאין ברירה וחייבים להרים את הריצוף ולבצע עבודה יסודית ומעטים המקצוענים שיודעים מה לעשות עם כול הרצון הטוב שכן זו עבודה משולבת הדורשת
רצף טוב איש איטום טוב ומנהל עבודה קפדן שעומד על פרט ביצוע השיטה שעומדת בתקן על ידיי כול מהנדסיי הפיקוח והעיריות אנסה בקצרה להסביר את עקרון שלבי הביצוע .

שלב ראשון- פרוק וסילוק הריצוף הקיים כולל הפנלים וניקויי יסודי עד לקבלת פניי בטון נקיים
שלב שני--ביצוע שיפוע מדה בתערובת צמנט-פורטנד משופרת בפולמרים 2% לכיוון פתח ניקוז המים והתקנת יציאת המים לפחות 2 צול תוך חישוב של גובה ועובי הריצוף .
שלב שלוש--יציקת חגורת בטון בכול המקומות שיש בהם פתח דלת וזהו שלב שאי מילויי ביצועו יוכל לגרום לצרות עתידיות ופה נדרש הפיקוח הכי מוקפד .
שלב ארבע—ציפויי רצפת המרפסת בחומר כמו SIKA-TOPSIL או ויש לעלות על הקירות מעל המדה לגובה של 30ס"מ ופה נכנס לתמונה איש איטום מורשה שמבצע הלחמת
יריעות ביטומניות לפי מפרט ביצוע של מכון התקנים לעבודות של איטום מרפסות וגגות פתוחים כהכנה לריצוף עליון , ותקן 1430 ליריעות הביטומניות ללא אגרגט  שצריכות לדעת להשתלב במערכת החדשה בסוג ובעובי ובעמידות ללחצים  
שלב חמישי—ריצוף מחודש תוך הקפדה על ביצוע שיפועים עם שטיכמוס ופה נדרשת
מיומנות רצף מנוסה .
שלב שישי-- רצויי לבצע רובע במישקים (פוגות) ברובע אפוקסית LATICRETE SPECTRALOCK של אוראנטק או ש"ע
שלב שביעי—להוציא שולחן למרפסת ולהזמין את מבצע העבודה לכוס קפה וקרואסון ככה בקטנה מגיע לו הוא עבד קשה כותב המאמר יעקב מ-גד איטומים

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים